Jak odpocząć po treningu? – Akademia Fitness

W ostatnich latach panuje moda na aktywność fizyczną. Ćwiczymy co raz więcej i bardziej intensywnie. Jazda na rowerze, zumba, pływanie, bieganie – niezależnie od tego jaką formę aktywności preferujemy, trening musi zostać uzupełniony o… relaks.

Nieco ponad miesiąc temu w Raciborzu otwarto miejską pływalnię H2Ostróg. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowo-rekreacyjnych w kraju. W aquaparku możemy skorzystać z bardzo wielu form aktywności fizycznej, takich jak: pływanie w pełnowymiarowym 8torowym basenie, czy zajęcia z aquaerobiku. Co ciekawe w aquaparku o swoją kondycję zadbają również osoby niepływające, które mogą wybrać się na zajęcia grupowe pod okiem doświadczonych instruktorów fitness.

Główną przyczyną i zarazem zaletą uprawiania sportu jest to, że korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Różnego rodzaju treningi poprawiają zarówno naszą kondycję i podnoszą poziom endorfin (tzw. hormonu szczęścia), czyli pozytywnie działają na nasz nastrój. Aktywności fizycznej sprzyja z pewnością okres wiosenny i letni. Niezależnie od tego czy ćwiczymy dla przyjemności czy dlatego, że chcemy zrzucić zbędne kilogramy, pamiętajmy, że nieodłącznym elementem sportu jest relaks. W tym kontekście H2Ostróg oferuje nowoczesną i atrakcyjną strefę SPA, w której znajdują się m.in. grota śnieżna, dwie sauny fińskie, sauna parowa, solarium stojące, hydromasażowa wanna z solanką, podgrzewane leżanki oraz bicze wodne. Brak wypoczynku lub jego niedostateczna ilość może doprowadzić do przetrenowania (np. bólu mięśni i stawów).

Zaplanuj sobie relaks!
Forma regeneracji organizmu po zakończonym wysiłku jest tak samo istotna, jak sam proces treningowy – podkreśla Krzysztof Pakulec, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, twórca i organizator Raciborskiego Festiwalu Fitness, a także trener prowadzący zajęcia ruchowe w klubie Akademia Fitness, której filię otwarto właśnie w aquaparku H2Ostróg. –  Z tego powodu planując jakikolwiek trening musimy uwzględnić w nim również czas na odpowiedni wypoczynek, który jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia. Zakładając np. trzy treningi w tygodniu, powinniśmy je podzielić w racjonalny sposób. Jeżeli ćwiczymy w poniedziałek, środę i w piątek to wtorek i czwartek przeznaczmy na regenerację. Oczywiście bilans wysiłku i relaksu zależy od kilku czynników, jak chociażby rodzaj uprawianego sportu czy nasza kondycja – dodaje K. Pakulec.

W codziennym dbaniu o formę niezwykle ważną rolę odgrywają przyzwyczajenia i nawyki. Dlatego rozpoczynając treningi warto od samego początku zaznajomić się z odpowiednim rodzajem relaksu. – Prawidłowy trening, np. grupowe zajęcia powinny składać się z trzech elementów: rozgrzewki, części głównej oraz tzw. stretchingu czyli rozciągania. Takiej aktywności musi towarzyszyć odpoczynek – przekonuje trener. – Z mojego punku widzenia istotne jest to, że obecnie funkcjonują obiekty, takiej jak H2Ostróg, które proponują kompleksowe usługi zarówno jeśli chodzi o uprawianie sportu oraz relaks. Połączenie strefy wellness oraz treningowej jest idealnym rozwiązaniem – zauważa K. Pakulec.

W uprawianiu efektywnego sportu ważną kwestią jest regularność i systematyczność, dlatego warto poukładać sobie plan dnia. Dzięki temu znajdziemy czas zarówno na aktywność fizyczną, jak i na relaks.
Bardzo dobrze jest połączyć trening i odpoczynek w jednym miejscu, choćby z uwagi na oszczędność naszego czasu. Oprócz tego warto jest wybrać taką lokalizację, gdzie czujemy się dobrze, i co ważne, do której możemy się przyzwyczaić. Należy przy tym jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, bo odpoczywać też trzeba z głową – zaznacza K. Pakulec.

Sauna, czy kąpiel?
Form relaksu, które proponuje aquapark jest bardzo wiele, do wyboru mamy m.in. jacuzzi, sesje saunowe, natryski, czy kąpiele solankowe. Ważne, żeby wiedzieć jak najlepiej wykorzystać te wodne atrakcje do wypoczynku, aby odpowiednio zregenerować wyczerpane treningami ciało.
Relaks po męczących ćwiczeniach zalecałbym rozpocząć zaraz po ich zakończeniu. Już pod prysznicem możemy stosować tzw. natryski. Można je wykonywać samodzielnie w domu lub skorzystać w aquaparku. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, która na początku powinna być chłodniejsza lub stosować natryski naprzemienne raz ciepłą, a raz zimną wodą – podkreśla trener.
Również w niewielkim odstępie czasu po zakończonym wysiłku możemy wypocząć zażywając wodnych kąpieli, które powinny działać kojąco i uspokajająco. Warto skorzystać także z leczniczych kąpieli w wodzie solankowej, wzbogaconej minerałami. Solanki można spotkać w sanatoriach i miejscowościach uzdrowiskowych, a teraz także i w raciborskim aquaparku.
Jacuzzi idealnie relaksuje zmęczony organizm, już samo przebywanie w wodzie działa na nas odprężająco. Polecam także kąpiele w wodzie solankowej, której właściwości dobroczynnie wpływają na nasze stawy i mięśnie, a także poprawiają kondycję skóry – informuje K. Pakulec.

O relaks powinniśmy zadbać również następnego dnia po zakończonej aktywności fizycznej. W tym czasie możemy skorzystać np. z sauny. Takie sesje saunowe są idealną formą odpoczynku, ale też i odnowy biologicznej. Zmiany temperatur pobudzają do pracy układ odpornościowy i przyśpieszają krążenie krwi. – Z sauny trzeba korzystać mądrze. Najlepiej w dniu przerwy od treningów, czyli w czasie przeznaczonym na regenerację. Sesje powinny składać z trzech lub czterech wejść, łącznie nie przekraczających ok. 30 minut, tzn ok. 8 minut w saunie i 5 minut przerwy na schłodzenie – mówi trener. Pamiętajmy również o tym, że do sauny nie powinno się wchodzić w stroju kąpielowym, w którym wcześniej kąpaliśmy się w basenie. – Jest to podyktowane przede wszystkim względami higienicznymi. Do sauny wchodzimy nago lub w bawełnianym, naturalnym ręczniku – zaznacza K. Pakulec. Warto wiedzieć, że w takim pomieszczeniu oddychamy tylko i wyłącznie ustami, z uwagi na to, że suche i gorące powietrze może poparzyć nam delikatne wnętrze nosa.
Dodatkowo niezbędnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć w saunie jest woda do picia. – Trzeba regularnie dostarczać organizmowi wody i systematycznie uzupełniać jej niedobory – przekonuje ekspert. Pozostaje jeszcze kwestia, jaką saunę wybrać, suchą czy parową? – Jeżeli chodzi o sportowców i regenerację organizmu po wysiłku polecałbym szczególnie saunę parową. Ze względu na jej właściwości, które pozytywnie wpływają na mięśnie i stawy – uzupełnia trener.

Zupełnym przeciwieństwem sauny jest tzw. grota śnieżna, dostępna w aquaparku H2Ostróg. Pobyt w takim pomieszczeniu korzystnie wpływa na płuca i cały układ oddechowy. Temperatura panująca w grocie to ok. 13 st. Celsjusza, ale prawdziwie mroźny klimat tworzy produkowany tu przez cały czas śnieg, którym można się nacierać. Przebywanie w grocie śnieżnej tuż po kąpieli saunowej jest najbardziej naturalnym sposobem na schłodzenie organizmu.

Pod względem relaksu po treningach H2Ostróg mieli również okazję ocenić zawodowi sportowcy.
Przypomnijmy, że w raciborskim aquaparku swoje siły regenerowali zawodnicy GAF-Jasna Gliwice, jednej z czołowych ekstraklasowych drużyn piłki halowej. Piłkarze zgodnie podkreślali, że relaks przed meczami jest im bardzo potrzebny, dlatego z przyjemnością skorzystali z możliwości odnowy biologicznej dostępnych w raciborskim aquaparku.

Relaks i regeneracja powinny stanowić uzupełnienie odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych. Efektem będzie nowa dawka pozytywnej energii i chęci do dalszej aktywności.