Mała czarna przed treningiem, czyli jak kofeina wpływa na jakość ćwiczeń!

Strona główna - Lista - Mała czarna przed treningiem, czyli jak kofeina wpływa na jakość ćwiczeń!

5f85c573ce5284124d3513c4

Mała czarna przed treningiem, czyli jak kofeina wpływa na jakość ćwiczeń!

MAŁA CZARNA PRZED TRENINGIEM, CZYLI JAK KOFEINA WPŁYWA NA JAKOŚĆ ĆWICZEŃ!☕
 
Żyjemy w biegu. Często na trening ledwie starcza nam czasu – rano chcemy odrobinę dłużej pospać, a wieczorem zwyczajnie brakuje nam siły. Zupełnie logicznym wydaje się sięgnięcie po filiżankę kawy, która ma pobudzić nas do działania i dać energetycznego kopa przed treningiem. Czy to jednak na pewno dobry pomysł? Czy można pić kawę przed ćwiczeniami? Jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie po spożyciu kofeiny?
 
☕Kawa to dla wielu ludzi przyjemność. Ma ona jednak szereg zalet docenianych szczególnie przez sportowców. Pobudza, wpływa korzystnie na koncentrację, zwyczajnie poprawia nastrój i zwiększa wytrzymałość na ból, a dodatkowo przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

To jednak ciągle budzi dyskusję, czy kofeina przed treningiem jest zdrowa? Jeśli można ją pić, to w jakich ilościach?

☕ JAK KOFEINA WPŁYWA NA WYSIŁEK FIZYCZNY?
Wielu ludzi lubi sięgnąć po małą czarną, nie tylko przed treningiem. Kawa szybko działa, bo zawarta w niej kofeina jest dość dobrze wchłaniana przez żołądek i osiąga wysoką zawartość we krwi w przeciągu godziny lub dwóch. Jej korzystne działanie można odczuć niemal w całym organizmie, dlatego spożywanie kofeiny w odpowiednich dawkach z pewnością nie zaszkodzi, a przed treningiem może także pomóc.

Jak to możliwe? Kofeina ma szczególny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Przede wszystkim pobudza i z tego słynie, ale warto zwrócić uwagę również na zwiększanie koncentracji, co przydaje się podczas wykonywania kolejnych serii i powtórzeń.
 
Kawa przed treningiem daje jednak znacznie więcej pozytywnych efektów. Udowodnione jest, że kofeina spowalnia proces rozpadu glikogenu. Są to węglowodany, które dla sportowców stają się pewnego rodzaju rezerwą energetyczną. W wyniku spowolnienia procesu ich rozpadu, organizm człowieka zmuszony jest do poboru tłuszczu. To finalnie wpływa więc również na przyspieszenie jego spalania, co nie jest bez znaczenia dla trenujących.

Kofeina ma też zbawienny wpływ na zmęczenie – polepsza możliwości wysiłkowe ludzkiego organizmu, zwiększając wydolność i wytrzymałość. Naukowcy podkreślają również, że kawa skutecznie chroni przed przemęczeniem psychicznym, które jest w sporcie bardzo ważne ze względu na istotę motywacji wewnętrznej.

 
☕JAKIE SĄ SKUTKI UBOCZNE PRZYJMOWANIA KOFEINY PRZED TRENINGIEM?
  
Wśród najczęstszych minusów przyjmowania kofeiny z pewnością warto podkreślić:
👉odwodnienie, kofeina zakwasza organizm, zatem musisz pamiętać, by przyjmować dużo innych płynów, najlepiej wody (zwłaszcza w czasie intensywnego treningu)
👉bezsenność, prowadzącą do przemęczenia organizmu i finalnie nawet do przetrenowania 
 👉przyzwyczajenie, które wiąże się z objawami odstawiennymi, takimi jak m.in.: poirytowanie, mocne bóle głowy, skurcze mięśni, stany depresyjne

Kofeinę zatem należy przyjmować z głową, a bezpieczna dzienna dawka kofeiny to 200 mg. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że każdy organizm indywidualnie będzie ją tolerował, dlatego najważniejsza jest obserwacja jego reakcji, a także spożywanie dużych ilości wody oraz zielonych warzyw bogatych w magnez.
 

Informacje

Autor: Joanna Armatys

Data dodania: 15-10-2020